Attila Szkukalek: Rythmic Paws (Psí sporty 2/2008)

12. března 2009 v 15:16 | Katka Lerlová |  Ostatní
Attila je prostě boží. Nemám na mysli Arnoštka, postavu z filmu Kouř, který je také boží, ale anglického závodníka, trenéra a rozhodčího dogdancing. Attila Szkukalek, původem Maďar, už delší dobu žije v Anglii, ale na jeho instruktážním DVD o dogdancingu z roku 2001 je ještě slyšet velmi výrazný cizí přízvuk.

Rhytmic Paws 1 obsahuje návodné ukázky, jak naučit více jak čtyřicet cviků včetně několika ukázek jak je použít v sestavě. Cviky jsou systematicky rozdělené do tří větších oddílů - paralelní, kruhové a freestylové. Mezi paralelní cviky například řadí pozice u nohy, chůzi do strany, couvání nebo plazení a to ve všech možných pozicích a směrech. Kruhové cviky jsou otočky, obíhání psovoda nebo rekvizity, ale i slalom dopředu a pozpátku nebo obcouvávání psovoda. Freestylových cviků je mnoho, od podávání pacek přes sudy, cviky na zadních až po různé skoky. Každý oddíl obsahuje tipy, jak při tréninku postupovat a na co si dát pozor, stejně jako krátké sestavy, kde jsou dané cviky předvedeny.

DVD je vhodné nejen pro začátečníky, kteří se chtějí se sportem seznámit a naučit psa něco nového, ale i pro ostřílené závodníky. Z mnoha variant jednoduchých cviků a krátkých sekvencí mohou čerpat inspiraci pro své vlastní budoucí vystoupení. Součástí videa je totiž i představení tréninkových metod, způsobů, jak naučit psa spolupracovat s psovodem, warm-up, kde je vidět, jak psa před cvičením rozehřát a protáhnout, a rady od profesionální choreografky Heather Millan jak si vytvořit vlastní vystoupení.


Videu bych možná vytkla přílišnou stručnost, protože všechny rady, triky a ukázky jsou vměstnané do pouhých 106 minut. V průběhu výcviku například používají clicker, ale na vysvětlení jeho použití se nesoustředí tolik jako třeba Mary Ray, jiná známá anglická trenérka. Na druhou stranu se psi v průběhu natáčení cviky teprve učili, takže na nich byl dobře vidět vývoj jejich chápání cviku, a také se samozřejmě objevily metodické chyby, takže je vidět i napravování zlozvyků.

Na závěr videa je umístěna Attilova slavná sestava "Charlie Chaplin", kterou vytvářel společně s choreografkou Heather Millan. V celém tréninku se nikde neukazuje, jak psa připravit na závody, i když je kladen důraz na to, aby se více používal slovní povel a psovod psa odměňoval, až když vydrží cvičit dlouho. Zatímco Attila v průběhu tréninku minimálně ukazuje a je velmi pasivní, na závodech předvádí mnoho pohybů, které se cvičením jeho psa nijak nesouvisí. Například "šmaťchavá" chůze Chaplina nebo točení hůlkou. Zřetelně je tak vidět, že závody nejsou trénink a naučení jednotlivých cviků je teprve začátek vystupování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama