Jak se připravit na první závody (Psí sporty 1/2008, 2/2008)

12. března 2009 v 15:26 | Katka Lerlová & Way |  Příprava na závody
Když člověk delší dobu trénuje různé cviky a sleduje soutěže v dogdancing, přepadne ho občas touha vyzkoušet si atmosféru závodu na vlastní kůži. Než ale se člověk přihlásí na závody, je třeba orientovat se nejen v pravidlech soutěžení, ale jestli je na závod připravený pes i sám psovod. Pokusím se napsat několik tipů, jak se na první závody připravit, aby si je užil jak psovod, tak pes.

Musical Dressage, Heelwork to Music, Freestyle, Tanec se psem

Jedna z prvních věcí, jaké musíte rozhodnout, je divize dogdancing, ve které budete závodit. Soutěže pořádané klubem Dogdancing v České republice mají po anglickém vzoru soutěže rozdělené do čtyř divizí. Každá se mírně liší stylem sestavy, kterou tým pes-psovod předvádí, a hodnotí se zvlášť. Divize byly popsané v čísle 02/2007 Psích sportů, proto se o nich vyjádřím jen ve vztahu k vhodnosti určitých divizí pro určité typy psů.

Heelwork to Music je vhodný pro psy, kteří mají pěknou chůzi u nohy a rádi předvádějí cviky blízko psovoda. Chůze u nohy by měla být (stejně jako u obedience, ze které dogdancing vychází) radostná a přesná. Pokud vašeho psa chůze u nohy nebaví, se startem v Heelwork to Music raději počkejte, až najdete správnou motivaci pro její naučení.

Ve Freestyle není chůze u nohy povinná, ba ani žádoucí. Od psa se očekává samostatná práce i ve větší dálce od psovoda a v různých pozicích vůči psovodovi. Pokud máte dobrou představivost a divadelní sklony, Freestyle je vám šitý na míru. Nesnažte se ho ale dělat pro psa-začátečníka příliš komplikovaný, pokud by vám nebo psovi vypadl uprostřed zásadní cvik, vařili byste zbytek sestavy z vody.

Musical Dressage je divize zaměřená především na psa a jeho schopnost pohybovat se rytmicky. Hodí se pro psy, který dokáží dělat jeden cvik vždy stejně rychle (například nestřídají rytmus při chůzi u nohy) a pro psovody, který poznají, jak se pes sám o sobě pohybuje do hudby. Odpozorujte, jak rychle váš pes dělá cviky, a pak se je snažte do sestavy zařadit tak, aby ladily s hudbou. Můj pes má například pomalé couvání ode mě, ale rychlé ke mně, takže bych je umístila každé do jiného tempa.

Ideální psovod pro Tanec se psem má cit pro rytmus a nějaké zkušenosti s tancem. Ideální pes pro Tanec se při provádění cviků nedá rušit tím, že páníček podivně poskakuje a kroutí se. Jak vy, tak pes, byste měli mít cviky dobře zažité, protože na soutěži se soustředíte především na svoje kroky do hudby a na kontrolování psa nezbývá mnoho času.

Samozřejmě, že ve všech divizích platí, že pes i psovod se mají pohybovat v tempu hudby a nedělat ve cvicích chyby, ale jsou divize, kde něco vadí více a něco méně a kde se dá chyba snáze zamaskovat. Pokud si nejste jistí, jaké divize je pro vás a vašeho psa tak pravá, podívejte se na popis divizí na stránkách klubu dogdancing www.dogdancing.wz.cz nebo kontaktujete někoho z rozhodčích dogdancing.

Kolik cviků umíš, tolikrát jsi vítězem

V dogdancing tohle neplatí stoprocentně. Pokud se vymyslí pěkná choreografie, stačí k úspěchu třeba deset jednoduchých cviků nebo třeba šest obtížnějších. Moje první dogdancingová sestava čítala asi jedenáct jednodušších prvků a ne u všech bylo nakonec poznat, co měl vlastně pes dělat. Ale protože jsem je použila v různých situacích různě odměněné a některé jsem použila jen jednou, vypadalo to dobře a na závodech jsem se umístila. Do sestavy na první závody je nejlepší vybírat opravdu naučené cviky, které pes zvládne a které ho baví.

Místo několika různých cviků je výhodné umět jeden cvik v několika variantách, například obíhání, když psovod stojí, otáčí se nebo klečí, podávání pacek v sedě i ve stoje, před psovodem i vedle něj. Protože pro to všechno je stejný povel, pes se cvik naučí rychleji a můžete ho zopakovat při opakování tématu.

Dobrá muzika musí být jako důl - uděláš s ní díru do světa

Na výběr hudby neexistuje žádná univerzální rada. Každý tým - vy a váš pes - má svůj specifický projev a sami si musíte najít, co vám sedí. Sama mám nejradši filmové a muzikálové melodie, ty se hodí do každé divize. Poslouchejte všechno možné a zkuste si představit, jaké cviky byste mohli dělat. Ta správná hudba by měla být taková, kdy dostanete nápad a bude se vám zdát dokonalý. Měla by to být především hudba, která se bude líbit vám, ale i divákům, protože dogdancing je divácký sport. Jako začátečníci se spíše vyvarujte známým hitům, protože by se nemělo stát, že hudba je zajímavější než ti, co na ní tancují. A ještě jeden tip - vybírejte si z rychlejších písniček i pro ty psi, kteří jsou spíše pomalejší, vypadá to lépe.

Šaty dělaj člověka

Kostýmy a rekvizity, to je věc, panečku. Správně použité dodají vystoupení švih a jiskru, v opačném jsou posledním hřebíkem do rakve. Kostým je v bodovém hodnocení významná položka, protože za ně tým může získat celý bod. A nejen to, kostým především navodí správnou atmosféru, zdůrazní hudbu a choreografii. Říká, že tohle není žádný trénink, ale skutečné vystoupení, předvedení toho, na čem už dlouho doma pracujete. Pamatujte si, že kostým má doplňovat celkové vyznění skladby a snažte se toho využít.

Rekvizity jsou dalším nevyčerpatelným zdrojem doplňků sestavy, cviků a jedinečných nápadů. Za rekvizitu se dá považovat cokoliv, s čím pes předvádí nějaké cviky - hůlka, meč, židle, kufr, stromek... Pokud nevíte, co při tanci s rukama, může vám rekvizita pomoci je zaměstnat. Každý trik s rekvizitou je navíc oproti cvikům bez rekvizity, takže tak můžete získat body za rozsah cviků. Podobně jako kostým by i rekvizita měla být vhodně zvolená ke stylu sestavy a měla by být využitá v celém vystoupení. Není ideální mít rekvizitu někde položenou, pak s ní předvést dva, tři cviky a zase ji nechat v koutě. Výjimkou mohou být rekvizity, které tvoří zároveň "divadelní kulisy", například vánoční stromek pro vánoční sestavu. I tak by se ale tým neměl chovat, jako by se tam objevily jen na chvilku a pak zase zmizely.

Tancuj, tancuj, vykrůcaj

Nezapomeňte, že ať už jste v jakékoli divizi, vy i pes byste se měli pohybovat do rytmu hudby a respektovat její témata. Kde je pauza, udělejte pauzu, kde se změní téma, změňte cvik. Pokud se nějaké téma opakuje, zopakujte cvik, ale pokud možno nějak obměněný, místo slalomu dopředu udělejte slalom dozadu apod. Nepodceňujte trénink s hudbou a pouštějte si jí kdykoli cvičíte sami nebo se psem. Zařaďte hudbu i do svého "běžného" výcviku, ať se pes už při spatření kazeťáku začne těšit na cvičení a odměny. Improvizujte i na jiné písničky, než máte připravené na závody, protože tím získáte cit pro hudbu a vyhovující cviky.

Učte se skladbu nazpaměť a než začnete cvičit se psem, buďte si jistí, že sami víte, co chcete dělat, ať ho zbytečně nematete. Zvykejte psa na to, že nedostane po každém cviku odměnu a sestavu začínejte a ukončujte v různých místech, aby se pes nenaučil, že některým cvikem se končí a nesnažil se vám nabízet jen ten poslední. Pracujte především na dobrém načasování, stačí si vybrat jen dva cviky a správně si načasovat změnu mezi nimi.

Cvičení dělá mistra

Připravte se psem sestavu poctivě a věnujte jí dostatek času, aby pes neměl na závodech s žádným cvikem ani sekvencí cviků problémy. Navíc si sami musíte být jistí, do které části co patří. Necvičte se psem ale příliš dlouho nebo příliš často, že všeho nejvíce vždy kontrolujte, jestli cvičení psa baví. Pokud máte takového psa, kterého nebaví opakování stejných cviků stále dokola, čas od času cvičte něco jiného, třeba nový cvik, nebo mezi známé cviky přidejte jiný, abyste udrželi psovu pozornost.

Cvičte na různých místech a nejen sami, dohodněte se i s dalšími lidmi a dělejte si navzájem publikum. Snažte se podmínky v tréninku co nejvíce přiblížit závodním, to zahrnuje i trénování v kostýmu a s rekvizitou. Když budete zvykat psa na různé prostředí a budete cvičit před různými lidmi, trochu se tak připravíte na prostředí na závodech.

Těžko na bojišti...

I když věnujete přípravě maximum času a úsilí, přesto se může stát, že se něco pokazí. Ať už se stane cokoli - zapomenete sestavu, pes se někde začuchá, nejste spokojení s hodnocením rozhodčích - uvědomte si, že závodíte především pro vlastní potěšení a zábavu.

Na co si dát na závodech pozor:

1) Buďte si jistí, že znáte pravidla, abyste pak za jejich nedodržení nebyli zbytečně diskvalifikovaní. Pravidla najdete na stránkách klubu dogdancing www.dogdancing.wz.cz.

2) Přečtěte si pozorně propozice, abyste dorazili včas na prezenci soutěžících. Zjistěte, v jaké formě chce pořadatel závodu hudbu, protože bez hudby se jen velmi špatně tancuje. Pořadatel má navíc právo si stanovit na závodech určité podmínky, například zadat nějakou povinnou rekvizitu nebo neotevřít všechny možné kategorie.

3) Snažte se před závodem držet psa na klidném místě, kde se může odpočívat a párkrát před samotným vystoupením si s ním krátce zacvičit. Neunavte ho ale před startem a nerušte svým rozcvičováním ostatní závodníky. Sami se zbytečně neznervózňujte myšlenkami "co když...", soustřeďte se spíše na to, že jste dlouho cvičili a že všechno umíte a co uděláte proto, aby nikdo chybu neudělal.

4) Když už se stane, že psa při vašem vystoupení přemůže tréma, plete cviky páté přes deváté nebo vůbec necvičí a čuchá všude okolo, poproste rozhodčí, jestli byste nemohli vystoupení dokončit mimo soutěž s hračkou. Za každých okolností pes musí být přesvědčený, že cvičení je snadné a že je doma stejné jako na závodech.

5) Počítejte s možností, že vás závodění chytne a že se zařadíte mezi nás ostatní dogdancingové nadšence, kteří pobíhají a poskakují po hřišti se sluchátky v uších, kteří shánějí každé video ze závodů a dlouho do noci přemýšlejí, jak se dá naučit jeden trik vítězného týmu, které na filmu nejvíce zajímá, kdo k němu složil hudbu a jestli se dá někde sehnat. Protože vystoupit před lidmi a ve dvou minutách předvést, na čem pracujeme týdny a měsíce, je něco jedinečného a dogdancing je návykový.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama