Ptáme se expertů (Zpravodaj 2/2006)

20. března 2009 v 10:17 |  Ptáme se expertů

OTÁZKA: Každý začínající závodník se nad tím alespoň zamyslí - co když můj pes bude na soutěži nervózní, překvapený prostředím, publikem, dalšími psy a koneckonců i mojí vlastní trémou? Jak na něm poznám známky stresu? Jak se s tím na soutěži vyrovnat a jak tomu můžu předejít?


Vanda Gregorová

Každý pes reaguje na neznámé prostředí jinak, hlavně u nováčků se reakce na nové lidi, pachy, prostory a ostatní psy nedá nikdy dopředu úplně předvídat. Někteří pejsci se díky těmto faktorům můžou ocitnout ve stresu, který se projevuje například tím, že pes je vystrašený, není ochoten spolupracovat se svým psovodem, odbíhá od něj a nevnímá ho, nebo se naopak křečovitě drží u páníčka, ale taky není ochoten provádět cviky. Proto je vhodné psa "uklidit" na klidnější místo, například do šatny (pokud je to možné), výborné jsou i přenosné stany pro psy nebo přepravky. Pes má tak možnost si odpočinout, aniž by do něj někdo strkal, překračoval ho a nebo aniž by ho rušili ostatní psi. Před samotným vystoupením (samozřejmě s dostatečnou časovou rezervou) chodím vždycky se svými psy na chvíli ven, aby se proběhli a vyvenčili, protože cvičení s plným močovým měchýřem taky na psychické pohodě moc nepřidá. Taky je dobré, když má pes možnost seznámit se předem s taneční plochou, což na většině soutěží naštěstí lze. Nikdy bych nedoporučovala krátit si čas čekání na své vystoupení tím, že psa třeba půl hodiny v kuse neustále cvičíte a drilujete. Cviky, které jste předtím zanedbali teď už stejně nevypilujete a psa tím akorát otrávíte. Svou roli taky hraje intonace hlasu, která by měla znít co nejvíc v pohodě. Některého psa nejvíc povzbudí páníčkovo pohlazení, jiný se nejradši odreaguje s oblíbeným míčkem. Na závěr přeji všem co nejmíň stresu :-)

Hela Potfajová

Keď so psom vyrazíme na súťaž, stojí pred nami neľahká úloha predviesť pred porotou a divákami zostavu, s ktorej nácvikom sme strávili nemálo času. Samozrejme, každý si praje predviesť svoju zostavu čo najlepšie, a to prináša so sebou obavy: Prebehne všetko vporiadku? Nebude problém s pustením hudby? Čo ak zabudnem choreografiu? A bude ma pes poslúchať? Tieto a množstvo ďalších otázok zaťažuje súťažiaceho, napĺňa ho neistotou a odvádza jeho pozornosť od maximálneho výkonu. Nervozita psovoda sa chtiac alebo nechtiac prejaví na jeho správaní a prenesie sa na psa, ktorý sa začne správať inak ako je psovod zvyknutý. Niektorý pes prestane reagovať na povely, odbieha od práce alebo pracuje pomalšie, iný si naopak cviky "vymýšľa" alebo začne štekať. Konkrétne reakcie závisia na temperamente a povahe psa.

Každé vystúpenie na verejnosti je sprevádzané určitou mierou stresu. Koncentrácia je potom náročná a preto by predvedenie zostavy malo byť (hlavne) pre psovoda tak povediac samozrejmosťou, aby vyžadovalo čo najmenej premýšlania. Psovod musí nie len pred porotou, ale hlavne pred psom vystupovať uvoľnene a sebaiste, čo pod tlakom súťažnej atmosféry nie je jednoduché a vyžaduje to určité skúsenosti. Je dobré psa (a zároveň aj seba) už od počiatku navykať na rôzne situácie: necvičiť stále doma alebo na cvičáku, práve naopak čo najviac striedať prostredie a nevyhýbať sa ani rušným miestam ako je napríklad park, kde chodia ľudia a pobiehajú iní psi. K prekonaniu trémy veľmi pomôže predvádzať nacvičené zostavy užšej spoločnosti (kamarátom, rodine). Čím viac situácii zažijeme na tréningu, tým menej nás toho prekvapí na súťaži a miesto trémy a stresu si budeme môcť vychutnať radosť zo spolupráce so svojím psom.

Alena Smolíková

Stejně tak důležité, jako je naučit pejska na soutěž jednotlivé cviky, je i připravit ho na atmosféru závodů. Je dobré už se štěnětem chodit například do města a zvykat pejska na lidi a ruch kolem nich. Než vyrazíte na první soutěž, vemte pejska nejdříve na nějakou akci (soutěž, výstavu), kde se vyskytuje více lidí i psů. Pokud jezdíte na závody agility, je to přímo ideální. Vezměte si pejska trošku stranou a zkuste si s ním pár cviků, ať vidíte jak bude reagovat, když se kolem motá spousta lidí a psů.

Zatímco při tréninku nejspíš nejste nervózní vůbec, na soutěži je tomu naopak. Takže je třeba zvyknout pejska i na vaši nervozitu. Zkuste se domluvit s kamarády a známými, kteří vám budou dělat "publikum" a předveďte jim svou sestavu. Uvidíte, že i při takovémto "soukromém" vystoupení už na vás nervozita bude znát. Samozřejmě za každou pozornost soustředěnou k vám, pejska pořádně pochvalte.

Těsně před soutěží s pejskem už vůbec necvičte a nechte ho odpočívat. Na soutěži mějte pejska odloženého na klidnějším místě, například v autě, nebo přepravce. Pokud je možné předem si vyzkoušet taneční plochu, určitě toho využijte. Nijak to ale nepřehánějte, zkuste si jen pár cviků, jde hlavně o to, seznámit psa s prostředím. S dostatečným předstihem nezapomeňte pejska vyvenčit a sebe (v rámci možností) před vystoupením uklidnit. Pokud se vám vystoupení nevyvede podle vašich představ, v žádném případě si nevylévejte zlost na psu a věřte, že příště už to bude jen lepší :-)

Šimona Drábková

Je dosti pravděpodobné, že pes bude na prvních (a dost možná i na dalších) závodech nesoustředěný nebo dokonce nervózní.

Může mu dělat potíže uzavřený prostor haly, kde závod probíhá, pro psa dosud neznámý povrch taneční plochy, diváci, ostatní psi, únava z cesty, vaše nervozita atd.

Mnoha věcem se dá dopředu předcházet.

Cvičte i v rušném prostředí mezi dalšími psy a lidmi.

Berte psy s sebou například na výstavy psů a jiné akce, které se konají v halách. Poznají tak uzavřený prostor plný lidí a psů a s tím spojené další rušivé vlivy.

Snažte se psa dopředu přivyknout na povrch, na kterém se bude soutěžit. Dopřejte mu dostatek odpočinku před soutěží a nebuďte zbytečně nervózní.

Samozřejmě nervozity se zcela zbavit nedokážete, ale můžete pro svůj klid mnoho udělat.

Na soutěž přijeďte včas, najděte si pro sebe i psa vhodné místo, kam si odložíte věci. Pokud to je jen trochu možné, mějte s sebou pro psa klec či plastový nebo látkový domeček. Pes tak bude mít na soutěži svůj známý prostor, do kterého mu nebude nikdo zasahovat. Bude tak moci v klidu odpočívat.

Pokud pes na závodech odmítá celý den pít, mějte s sebou něco, čím mu vodu ochutíte tak, aby se napil.

Než na závod vyrazíte, dopředu si v klidu připravte všechny potřebné věci. Je více než nepříjemné zapomenout doma část kostýmu nebo rekvizitu a stres je na světě. Dopřejte sobě i psovi dostatek odpočinku před závodem, tím spíše, pokud vyjíždíte brzy ráno a máte před sebou dlouhou cestu.

A jak na psovi poznáte stres? Podle toho, že se chová jinak než obvykle. Například nemá zájem o pamlsek nebo oblíbenou hračku, pro které se jinak může přetrhnout; má nepřítomný či vyděšený pohled, zrychleně dýchá, ačkoli k tomu nemá důvod atd.

Věřím však, že do takového stavu se váš pes ani na prvních závodech nedostane. Pokud se na závod poctivě připravíte, budete určitě vy i váš pes jen lehce - zdravě nervózní.

Takže obavy stranou a směle vyrazte závodit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama