Zvýšení zájmu o cvičení (Zpravodaj 3/2006)

20. března 2009 v 10:33 | Katka Lerlová & Way |  Tipy na trénink
Řekla bych, že to známe všichni - po soustavné přípravě na závody, při intenzivním trénování nového nebo obtížného prvku pes postupně ztrácí chuť do cvičení, je nesoustředěný, štěká, nebo odmítá cvičit úplně. Není to jen problém pohodlnějších psů, ale i těch aktivních. Věřte mi, nic nedokáže otrávit borderku víc, než když musí pořád dokola opakovat cvik, který dělala už stokrát. O tomto problému proběhlo mnoho diskusí a bylo napsáno mnoho článků, takže se také s jedním vytasím a pokusím se napsat přehled, co všechno jsem se dozvěděla a co jsem si mohla ověřit jako účinné z vlastní zkušenosti.


RADOST
Začínejte, končete a prokládejte obtížné nebo cviky neoblíbené cviky oblíbenými nebo jednoduchými. Pokud má pes rád skoky nebo naopak nejraději dělá trpaslíka, ochotně udělá i něco obtížnějšího, když bude vědět, že následuje oblíbený cvik.

ZMĚNA
Jen málokterý pes rád opakuje cviky dokola, ať už je jeden, jich je celá sestava. Cvičte na kvalitu, ne na kvantitu, takže se určete, jaký cvik potřebujete nejvíce trénovat a když ho pes udělá lépe, než je průměr, skončete s ním. Sestavu začínejte z různých fází a končete pokaždé jindy nebo přidejte cvik navíc, aby pes držel pozornost celou dobu, kdy cvičíte.

POVZBUZOVÁNÍ
Spousta psů má ráda, když je psovod během tréninku chválí a povzbuzuje, obzvláště hodně vysokým hlasem. Nenechte ale psa na horlivé povzbuzování příliš zvyknout, aby mu na závodech, podobně jako hračka a pamlsky, nechybělo.

ODMĚNA
Pokud chcete po psovi, aby pracoval déle než obvykle nebo aby zvládat obtížnější cviky, na místě je i lákavější odměna - například extrémně velké porce obzvláště oblíbeného pamlsku nebo delší a zábavnější hra.

HRA
Hrajte si se psem hodně a často. Třeba i na místech, kde normálně cvičíte, aby se uvolnil, pak krátce cvičte a zase si hrajte. Používejte i různé hračky, ty nejoblíbenější vytahovat jen v nejnutnějších případech.

ŽÁRLIVOST
Pokud máte dva psy, střídejte je. Necvičící pes bude žárlit, že si hrajete a odměňujete toho druhého a bude se potom snažit víc.

PROTAHOVÁNÍ, POSILOVÁNÍ
V přestávce mezi cviky se můžete rozhodnout pro protažení svalů psa. Mně se to zatím osvědčuje, možná i díky tomu, že si pes odpočine. Doma pak můžete se psem posilovat, aby lépe fyzicky zvládal skoky nebo chůzi na zadních.

ODPOČINEK
Pes potřebuje odpočívat jako každý jiný tvor. Pokud necvičíte, dopřejte mu klid ke spánku a regenerování sil. Trénujte ve chvílích, kdy je odpočatý a aktivní (většinou to bývá ráno a večer).

PŘESTÁVKA
Když je nejhůř a pes cvičí vyloženě s nechutí, nikdy není na škodu vynechat tréninky na několik dnů, popřípadě týdnů. Pes je pak tak nadšený, že s vámi může zase cvičit, že se snaží o mnoho více než obvykle. Funguje to zaručeně, mnohokrát jsem si to ověřovala.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama