Jak se rodí závody (Zpravodaj 3/2007)

1. dubna 2009 v 21:05 | Lada Krejčová |  Příprava na závody
Prý těžko a v bolestech, jako všechno… Také jsem to slyšela a také jsem si to chtěla zkusit.

A výsledek? Zrodilo se malé, roztomilé mistrovstvíčko! My okolo padali na ústa, ale ono žilo životem naplno celý den 2. 12. 2007.
A snad rozdalo i trochu nálady a štěstíčka všem, kteří se ho účastnili, viděli ho, točili si ho a fotili… Pokud ano, ta námaha se vyplatila!


A začátek? Z mého pohledu člověk vlastnoručně hozený do vody - "uč se plavat!" Potkala jsem se ve Břvích na závodech dogdancingu s Helenou Potfajovou. Měla velké starosti.

Již přes půl roku hledala v Brně prostor pro pořádání Mistrovství republiky. Bylo září a ona stále ještě prostor neměla, ne všade totiž uvěří, že psi všechno nezničí… 14 dnů předtím jsem se přestěhovala do Chotěboře, malého městečka v centru Českomoravské Vysočiny. Moc jsem toho o tomhle městě nevěděla, ale že tu mají pěkná, udržovaná sportoviště, toho jsem si všimnout stačila! Slíbila jsem, že se zkusím zeptat, jestli by nás někam jen tak provizorně nepustili…

A měly jsme štěstí. Nápad se zalíbil paní místostarostce. Ukázala nám prostor Chotěbořské Sokolovny, která se čerstvě vrátila do majetku obce a sokolové se s vervou pustili do jejích úprav. Na daný termín měli volno, mohlo tedy Mistrovství existovat!

Nemusím nikomu připomínat, že dva měsíce na přípravu závodů je šibeniční termín! Sponzoři, nejdůležitější součást mistrovství, již dávno mají naplánované různé akce a nechtějí a ani nemohou před koncem roku překročit rozpočty. Pamatuji se, že jsem od rána do pozdního odpoledne točila telefony a přesvědčovala různé výrobce, že podobnou akci jen tak neuvidí… Tady musím poděkovat již zasloužilým organizátorům předchozích dogdancingových akcí(jmenovitě Petře Malé, Šimoně Drábkové a Andree Rezkové), kteří mi doporučili firmy a kontaktní osoby, na které se mohu obrátit. S Helou jsme oslovily i moravské výrobce a za pomoci bratrů Šípových se nám nakonec podařilo nedůvěru sponzorů zlomit!

Byl to boj, ale úspěšný. Sponzorských darů se nakonec sešly dvě plné dodávky, a mě se splnil sen - ti, co byli úspěšní a vyhráli, měli problém všechny své ceny nacpat do auta!

Pokud si to ovšem někdo chce zkusit, upozorňuji, že to chce týdenní dovolenou před závody, protože své dohodnuté dary musíte také vyzvednut u sponzorů a přivézt na místo konání mistrovství!

A co ještě potřebujete? Maličkosti. Koberec a pár silných rukou, které jej dopraví na místo určení. Občerstvení pro závodníky i obecenstvo, provozovat jej může pouze někdo s platným zdravotním průkazem. Katalog s programem a se závodníky a startovní listinu. Povolení Krajské veterinární správy, povolení oddělení životního prostředí na místním úřadě. Zkušeného konferenciera, který vám zvládne kočírovat celou akci. Veterinární dohled.

Hudbu, šikovného zvukaře, který vám nepustí na závodícího psa pískot z amplionu. A také slušnou aparaturu. Pár lidí do pokladny, kteří umí počítat. Články, propagaci v tisku, plakáty pro vývěsní službu. Velmi mnoho šikovných rukou pro pomoc s cenami. Sáčky na odpadky. Fotografa, videozáznam, elektronické zpracování dat.

A doprovodný program?

Připadáte si jak básník, co právě přichází o iluze. A pak dlouho do noci píšete konferencierovi i pomocníkům noty, aby přesně věděli co má po čem následovat, co mají dělat atd…

Pak přijde den D. Všichni jsou úžasní a moc se snaží. Všade je plno lidí, kteří od vás očekávají informace, radu a rozhodnutí, takže ve finále nestačíte ani snídat, ani obědvat, natož pak večeřet.

Následující den ráno vás vzbudí zatřesením a vy si říkáte, již nikdy více!!

Nu ale máme 9 dní po Mistrovstvíčku. A já blázen už začínám zase přemýšlet, co by se dalo dělat příští rok. Co bylo nedotažené, co vylepšit. Co bylo jedinečné a již nikdy se to nemusí opakovat… Co tak potřebují závodníci, aby byli jejich výkony ještě lepší?

Pro adepty na pořádání akcí dogdancing mohu doporučit pár rad. Nikdy do podobné akce nechoďte sami, pár dobrých a šikovných přátel je nutností. Každou věc promyslete do detailu a dopředu. Všechno, co vymyslíte v časovém tlaku se ve finále ukáže nějakým způsobem nevyhovující. I když všechno vymyslíte, počítejte se zádrhely! Pevné nervy obalte velkým plátem čokolády!

Na závěr musím poděkovat všem, jejichž jména neznáte. Svému příteli Jindřichu Šípovi za to, že za mě organizoval celý chod Mistrovství, když jsem byla v porotě, a že přežil všechny ty dny na telefonu a noci na internetu.

Panu Stanislavu Šípovi za výbornou propagaci mistrovství, tvorbu letáků, katalog MR apod.

Paní profesorce a všem žákům kynologického oboru na SZA v Havlíčkově Brodě, kteří na celé akci pomáhali od začátku po konec.

Své kolegyni a spolupachatelce Hele Potfajové za zpracování propozic a agendy přihlášek.

Učitelkám z klubu Junior v Chotěboři, kteří nám představili své žákyně jako mažoretky a roztleskávačky, a svěřenkyním paní Křivské, s úžasnou sestavou sportovního aerobiku.

Panu MVDr. Melounovi, který se uvolil opustit na chvíli sportovní kynologii a věnoval nám celý den jako veterinární dozor.

Všem členům výboru DDCCR za jejich rady i pomoc, bez které bychom mistrovství v tak krátké době nikdy neuskutečnili.

Panu Jirkovi Doležalovi z Hit Radia Vysočina, který se jako moderátor akce doslova nadřel.

Panu Tomášovi Jindrovi a jeho ženě za chod hudební aparatury a občerstvovacího koutku.

Paní místostarostce Janě Tomáškové, že nad námi držela ochrannou ruku a Sokolovnu zprovoznila v superkrátkém čase.

Všem závodníkům, kteří po skončení celé akce pomáhali skládat koberce.

Panu hejtmanovi, že si na nás našel čas a byl ve finále tak unesen výkony závodníků, že si to natočil do mobilu a objednal si DVD.

Panu hejtmanovi, že si na nás našel čas a byl ve finále tak unesen výkony závodníků, že si to natočil do mobilu a objednal si DVD.

Panu Ivanovi Krejcárkovi za zpracování výsledků a fotoprojekci, která vypadala opravdu působivě a nám slepým dodala pocit, že i něco vidíme!

Že je výčet všech pomáhajících dlouhý? Ale oni si to opravdu zaslouží, všichni tam byli a tleskali výkonům závodníků!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama