Jak si neužírat nervy (Zpravodaj 1/2008)

1. dubna 2009 v 21:41 | Katka Lerlová & Way |  Příprava na závody
Kostým jsem si vyžehlila,
rekvizity zabalila,
zatímco pes klidně leží,
mně se hlavy hrůzou ježí,
zítra máme předvést všem,
jak tancovat dovedem.

Srdce mám až v žaludku,
ach, už se to blíží,
srdce mám až v žaludku,
nohy se mi kříží.

Proč si nevzít příklad z Waye,
když mám nervy, on si hraje,
já chci brečet,
on chce ječet,
vrásky si s tím nedělá,
když ne on, tak proč mám já?


Za tu báseň se omlouvám. Kamarádka o mně říká, že verše skládám stejně špatně, jako vařím. Každopádně jsem chtěla tuhle báseň dát jako úvod do článku o nervozitě a jak na ni, protože jsem podobnou četla na anglické konferenci a moc se mi líbila. Hlavně proto, že vyznívala pozitivně a byla mnohem lépe napsaná, což ale KaTachyon nezvládá :-).

S nervozitou na závodech bojuji od svého prvního startu agility v zimě 1998. Každý, kdo trpí stejným problémem, mi jistě dá za pravdu, že nervozita negativně ovlivňuje jeho výkon i výkon jeho psa, ať už se jedná o dogdancing nebo agility. Udělá se vám špatně, svírají se vám útroby, nemůžete jíst, klepete se, máte napjaté svaly. Psi dokáží vnímat náladu svého psovoda a ty citlivější může dokonce ovlivnit natolik, že se stáhnou do sebe a nechtějí pracovat, když se jejich psovod cítí a chová tak podivně. Další zákeřnost nervozity spočívá v tom, že se jí člověk dokáže jen velmi špatně zbavit. Naštěstí ji může s trochou snahy potlačit na takovou úroveň, aby byla snesitelná a nebránila vám ve špičkovém výkonu.

Jste svým největším nepřítelem

Sami sobě můžete být příčinou pořádného stresu, a to když se na závody pečlivě nepřipravíte. Nemluvím jen o poctivém tréninku, který je také důležitý, ale především o okolnostech, které vám můžou uškodit přímo na závodech a to zbytečně.

Pečlivě si zkontrolujte věci, které na závody potřebujete, udělejte si seznam a zabalte se včas. Ujistěte se, že máte: očkovák, výkonnostní průkaz, psa, všechny obojky, všechna vodítka, správné hračky, dost pamlsků, všechny klece, popis cesty, jak se na závody dostanete, kostým, rekvizity, hudbu... Vyražte dost včas, abyste mohli zaparkovat, kde potřebujete, a aby si pes mohl odpočinout. Pokud na závody dorazíte bez pamlsků, které pak můžete někde koupit, ještě to jde, ale jakmile dorazíte bez hudby nebo rekvizit, tep vám vylétne do závratných výšin.

Zvyk je železná košile

Stejně jako psy, i my máme rádi své rituály, které nás uklidňují. Pokud si dokážete zažít určité zvyky, kterých se budete držet, snáze budete zvládat napjatou závodní atmosféru. Mohou to být třeba činnosti, které pravidelně provádíte před startem - dlouhá procházka, krátký trénink, odříkání mantry nebo pokřižování se. Dejte si ale pozor - jakmile z nějakého důvodu své rituály neplánovaně změníte - jdete na start například dříve, než jste očekávali a nestihli jste se kvůli tomu rozběhat, může vás to velmi vyvést z rovnováhy. Proto platí, že uspěchané starty nejsou nikdy šťastné.

Uvolněte se, prosím

Když jste nervózní, jste napjatí. Protože psi velmi dobře "čtou" pohyby našeho těla, jsme pro ně najednou hrozně podezřelí. Navíc mají někteří lidé problém s hlasem, přeskakuje jim, nebo je jinak položený. Jak byste vnímali povely, kdyby najednou byly písklavé nebo příliš hlasité? Psi jsou z toho zmatení. Ideální je umět se rozpohybovat, rozběhat a mluvit. Já mám ráda citáty z knih nebo filmů, které mně pobaví nebo povzbudí. Ještě lepší je zpěv nebo tanec. Na dogdancingu máte skvělou příležitost tančit v zákulisí na hudbu někoho jiného. Krásně se mi to osvědčilo na loňském mistrovství republiky, kde jsem se po fiasku s Heelworkem uklidnila na Tanec.

Další tipy

Nuťte se jíst, alespoň trochu. Při fyzickém a psychickém napětí potřebuje vaše tělo odněkud brát sílu. Mějte vždy po ruce tabulku čokolády a slazený čaj - cukry vám dodají krátkodobou energii a endorfiny vás uklidní.

Žvýkejte mentolové žvýkačky nebo cucejte mentolové bonbóny. Při stresu se ve vašem dechu uvolňují látky, které pes pozná, a pokud má předchozí zkušenost, že ve stresu jednáte neadekvátně, například na jeho chyby, které zaviníte sami, začne se pro jistotu bát vašeho chování dopředu. Mentol to trochu překryje. Ne úplně, bohužel, a hlavně vaši nervozitu vycítí spolehlivě i jinými způsoby.

Luke Skywalker

Se stresem je malá zrada. Když jsem se naučila, jak ho potlačit a úspěšně tak dokázala i závodit, zjistila jsem, že to najednou nefunguje. Přesvědčila jsem se, že při agility o nic nejde, ale pak mi skutečně o nic nešlo, Way dělal chyby a běhání mně nebavilo. Pokud závody jsou o ničem, tak na ně ani nemusím jezdit.

Tak to není. Na závodech se má člověk snažit předvést svůj nejlepší výkon a, pokud to je možné, vyhrát. Stres není jen negativní, ale i pozitivní. Zlepšuje krátkodobě paměť, vyplavuje do těla adrenalin, aktivuje naše fyzické síly. Proto má mnoho lidí rádo adrenalinové sporty.

V Clean Runu jsem našla stres přirovnaný k Síle ve Star Wars. Negativní stres, který nás svazuje, je jako temná strana Síly. My se máme pokusit být Lukem Skywalkerem a používat tu světlou. Nenechte se stresem ovládnout, ale dovolte mu, aby vás nadopoval k co nejlepšímu výkonu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rickysceld Rickysceld | E-mail | Web | 25. července 2018 v 6:42 | Reagovat

В дополнение ко всем плюсам, используя несъемную опалубку, можно сэкономить на аренде спецтехники. Элементы опалубки монтируются вручную, для подъема блоков на большую высоту не нужен кран, а довольно лишь элементарного подъемника. Единственное профессиональное приспособление, которое необходимо для монтажа несъемной опалубки, – это бетононасос, с помощью которого рабочие будут заливать http://builderbest.byethost7.com/ раствор в полости блоков. Как видите, при ограниченной площади строительства несъемная опалубка открывает большие возможности. Кстати, несъемная опалубка подразумевает применение добавочных слоев термоизоляции. В продаже есть особые разновидности блоков, в которых термоизолирующий материал помещен между слоями пенополистирола, то есть после заливки оказывается в толще бетона.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama