Odstraňování ukazování (Zpravodaj 3/2007)

1. dubna 2009 v 20:38 | Katka Lerlová & Way |  Tipy na trénink
Začátečníci na závodech často přicházejí o body, protože svému psovi příliš okatě ukazují cviky, které má dělat. Občas se psovi ani nepodaří a to pak porota hned vidí, že tým dělá chyby. Něž vyrazíte poprvé na závody, naučte psa, aby všechny cviky, které máte v sestavě, dokázal předvést i bez ukazování jen na váš slovní povel. Můžete si zahrát i malou hru, abyste zjistili, jak pes na povely reaguje.


Bez ukazování
Vyberte si pět cviků, které si myslíte, že vás pes umí dobře. Ruce si dejte za záda, nebo si je založte, abyste jimi nemohli psovi ukazovat. Pak zkuste, jestli pes dokáže udělat cvik, aniž byste mu do něj ukázali. Pokud je začátečník, samozřejmě ho za každý pokus odměňte. Pokud víc jak dvakrát nezareaguje na váš povel, radši cvik udělejte s ukázáním, aby si ho zbytečně nekazil. Je to jen zkouška, ne trénink, takže nemá smysl psa deprimovat neúspěchem. Alespoň budete vědět, na čem do dalších závodů pracovat.

Bez slovního povelu
Teď si vyberte pět cviků, které si myslíte, že váš pes dokáže udělat, i když mu jen ukážete rukou, pusu mějte na zámek (jen metaforicky, nejsem fanynka piercingu). Chválit a odměňovat psa mezi cviky samozřejmě můžete. Opět platí, že kdyby byl bez slovního povelu zmatený, po dvou neúspěšných pokusech (nebo klidně i po jednom) mu ho řeknete.

Zajímavé je, že když jsem tuhle hru zkoušela před pár lety, měla jsem velké potíže zůstat jen u slovního povelu a ukazování nám šlo samo, ale dneska jsem horko těžko vymýšlela pět cviků, kde by Way dokázal jen z ukázání poznat, co po něm chci. Protože je zvyklý necvičit, dokud mu neřeknu, a protože má jeden pohyb tělem význam hned pro několik cviků. Hodně štěstí, se zkoušením, věřím, že pět cviků se povede.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lenka & Roxy Lenka & Roxy | 6. listopadu 2009 v 15:12 | Reagovat

Z nadpisu článku jsem čekala radu, jak docílit,aby znala slovní povely. Občas mám pocit, že je hluchá... Na slovní povely nereaguje vůbec.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama