Protahování a posilování - obecné zásady (Zpravodaj 1/2008)

1. dubna 2009 v 21:29 | Katka Lerlová & Way |  Tipy na trénink

Dívejte se, co udělá váš pes po dlouhém nehybném ležení. Pravděpodobně se nejdříve "ukloní" a protáhne si přední část těla, pak nechá zadní nohy na místě a popojde si předníma, takže protáhne zadní část těla. Stretching (protahování) uvolňuje tělo, podporuje krevní oběh, zlepšuje koordinaci, umožňuje volnější a jednodušší pohyb, pomáhá psovi, aby si uvědomoval svoje tělo a pomáhá majiteli, aby lépe poznal svého psa a jeho možnosti. Měl by být automatickou součástí tréninků a závodů dogdancingu a dalších sportů, aby se omezila možnost zranění a pes se po námaze dříve zregeneroval.


Psa protahujte, až když je trochu zahřátý - sám si nejdříve trochu rozhýbal svaly. Psi se mohou protahovat ve stoje, v sedě nebo v leže na boku, důležité je, aby se cítili uvolněně a pohodlně. Protažení je plynulý pohyb, ne trhaný a psovi by se mělo líbit. Pokud se pes nedokáže uvolnit, je lepší nic neprotahovat, kdyby měl zatnuté svaly, mohli bychom mu ublížit. Pokud protahujeme příliš, nervový reflex bude stal stahovat, tím se sval zkracuje a může dojít ke zranění, proto je nutné, aby byl pes uvolněný. Když se pes brání, opatrně zkuste sval protáhnout znovu. Pokud se stále brání, může to znamenat, že ho špatně držíte a jemu to je nepříjemné (někteří psi jsou lechtiví), nebo to může ukazovat na zranění. Nechte někoho jiného ať vašeho psa protáhne, pokud se to nezlepší, už psa neprotahujte, dokud nevyloučíte možnost zranění. Většina protažení trvá 15 - 30 sekund (cokoli nad 15s je dobré) a každý sval by se měl protahovat třikrát. Na obou protáhněte stejné svaly, představte si, že byste měli jednu nohu uvolněný a druhou ztuhlou, jak by se vám asi pohybovalo? Nemusíte před každým tréninkem a během protahovat všechny svaly, ale alespoň některé určitě, ty nejvíce namáhané nebo nejrizikovější.

Slovníček:
Flexion - nazývá se tak pohyb, kdy se zmenšuje úhel kloubu. Když se člověk chce napít a dává si skleničku k ústům, ohýbá loket a zmenšuje tak úhel kloubu. Příklad flexe zadních nohou je u psa sednutí. Protahují se tak svaly natahovače.
Extension - je opak flexe, úhel kloubu se zvětšuje, například když se natáhneme pro kliku u dveří, abychom si otevřeli. Protahují se svaly ohybače.
Abduction - kloub se pohybuje od střední linie těla, například když chceme udělat provaz.
Adduction - pohyb ke střední linii těla, když překřížíme nohy
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ciao Ciao | E-mail | Web | 28. září 2011 v 4:55 | Reagovat

Usmívej se,zítra bude hůř…:-) Dobrej článek...

2 vintage wedding dresses vintage wedding dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 6:51 | Reagovat

This is my first visit to this blog. We are starting a new initiative in the same category as this blog. Your blog provided us with important information to work with. You have done a fantastic job.
http://www.elsedress.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama