Schovej se! (Zpravodaj 1/2008)

1. dubna 2009 v 21:50 | Katka Lerlová & Way |  Taneční lekce

Už jsem dlouho nenaučila nový cvik, který by se mi líbil do sestavy, takže jsem se rozhodla pro naučení pozice, kterou jsem našla v jedné knížce pojmenovanou jako "Schovej se!" Možná tenhle cvik budete znám pod jiným názvem. Jsem vlastně o to, že pes se předními o něco opírá (vaši ruku nebo nějakou rekvizitu) a čumák si schovává mezi přední nohy, takže vypadá, jako by se styděl a vykukoval jen koutkem oka.

Když jsem někomu nabízela, jak by mohl cvik naučit, navrhla jsem nejdříve naučit psa o něco se opírat předními packami. Way se tak umí opřít o mně nebo o strom (mám pro to povel "switch") nebo třeba o moje koleno, když klečím. Pes by se pak mohl naučit opírat se o psovodovu ruku a tím, že by se mu nabídly pamlsky zpod ruky by dal hlavu dolů a byl by za to odměněn. Jenže když jsme to párkrát zkoušeli, psi dali dost často packy z ruky pryč, než si vzali pamlsek.


S Wayem jsem chtěla procvičit shaping (postup učení, kdy si cvik rozdělím na co nejmenší kousíčky, které pokud pes udělá, odměním a povzbudím ho v dalším zkoušení, nejčastěji se používá zároveň s clickerem, ale není to nutná pomůcka). Začala jsem tedy tím, že jsem jen dřepěla a Wayovi jsem nabídla ruku vodorovně se zemí. Protože stál, nejdřív jsem ho odměnila za to, že si sedl (jen pamlskem, neklikla jsem mu za to). V celém průběhu učení nemůžu použít jediný povel (ani "sedni", ani "switch"), protože pak bych psa učila, že na povel "sedni" si na mně má dát packy atd., což nechci.

Way celkem nemá problém s podáváním pacek, takže na mě hned jednu zkusil - klik, odměna. Další oblíbený cvik je nose target, který teď zkouší na všechno, když neví, takže mi k ruce sklonil hlavu - klik, odměna. V ruce, kterou jsem mu nabídla, jsem držela clicker, takže zkusil, jestli by se neměl dotknout třeba jeho - klik, odměna. Dospěl k názoru, že se má držet jednou packou na ruce a druhou mi dloubat zespodu do ruky. To bylo OK, ale chtěla jsem ještě druhou packu, takže jsem na chvíli přestala klikat za tohle, a počkala, dokud nezkusí dát na moji ruku obě packy (pamlsky jsem přitom držela ve výšce za nabídnutou rukou, ne schované za zády jako předtím). Jak už jsem psala, Way podobný cvik zná, takže zkusil dát na loket opravdu obě packy - klik, odměna. Ještě jednou jsem ho za to odměnila, abych ho ujistila, že opravdu chci obě packy, a pak jsem dala ruku s pamlsky pro změnu dolů, takže zase zkusil dát hlavu dolů - klik, odměna. Potom jsem ruku s pamlsky zase schovala za záda a čekala, co vymyslí. Vymyslel, že by se měl dotknout clickeru, dal hlavu dolů - klik, odměna.

Pokud pes zkouší nějaký cvik a dostane se mu kliku ještě před tím, než ho dokončí, příště ho udělá jen do okamžiku, kdy uslyšel klik, nebude se tolik namáhat, aby cvičil víc než musí; to udělá jen v případě, že se klik neozve. Je to ale výhoda právě u cviku jako je "schování se" - Way zjistil, že se nemusí dotknout clickeru, stačí, když dá hlavu za můj loket. Snadno pak s dalšími kliky upřesním pozici hlavy - jestli mají ještě koukat oči, jestli je má mít schované, jestli má vykukovat pod rukou...

A ještě jedna věc - na clickeru je úžasné, že klik označí okamžik, za který pes dostal pamlsek, a není už třeba dát psovi pamlsek přesně v té žádoucí pozici. Pokud například kliknu za to, že má hlavu pod loktem, ale pamlsek mu dám sežrat nad ním, při dalším pokusu zjistím, jestli skutečně ví, za co klik byl, a jemu dávám šanci ověřit si svou hypotézu ohledně získání pamlsku. Pokud rozumí, že získal pamlsek za to, že dá hlavu dolů, i když jsou pamlsky nahoře, bude cvičit správně.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Benjiová Benjiová | Web | 2. dubna 2009 v 14:47 | Reagovat

Ja tento cvik znám pod názvem ,,pomodli se´´ ale při jeho učení jsem neuspěla jelikož můj pes má moc krátké nohy na to aby mezi nima prostrčil hlavu a když už by to udělal nebylo by to efektní jako u dlouhonohých psů ale spíš takové ,,křečovité´´...Ale návod je tady dobře popsaný!Shaping je dobrá věc tak se pokouším pomocí něj a klikru cvičit..

2 machová machová | E-mail | 2. března 2011 v 11:15 | Reagovat

prosím jak naučit psa slaon můj pes to jako chápe a dělá to jenomže sttrašně pomale za měsíc musíme jít na soutěž a nevím co stím když tam dám nahy rychle tak on  odemě de dál nevím si stím rady :(

3 MarcoT MarcoT | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 10:31 | Reagovat

Čekám na nový zajímavý článek na svém blogu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama