Taneční lekce

Schovej se! (Zpravodaj 1/2008)

1. dubna 2009 v 21:50 | Katka Lerlová & Way

Už jsem dlouho nenaučila nový cvik, který by se mi líbil do sestavy, takže jsem se rozhodla pro naučení pozice, kterou jsem našla v jedné knížce pojmenovanou jako "Schovej se!" Možná tenhle cvik budete znám pod jiným názvem. Jsem vlastně o to, že pes se předními o něco opírá (vaši ruku nebo nějakou rekvizitu) a čumák si schovává mezi přední nohy, takže vypadá, jako by se styděl a vykukoval jen koutkem oka.

Když jsem někomu nabízela, jak by mohl cvik naučit, navrhla jsem nejdříve naučit psa o něco se opírat předními packami. Way se tak umí opřít o mně nebo o strom (mám pro to povel "switch") nebo třeba o moje koleno, když klečím. Pes by se pak mohl naučit opírat se o psovodovu ruku a tím, že by se mu nabídly pamlsky zpod ruky by dal hlavu dolů a byl by za to odměněn. Jenže když jsme to párkrát zkoušeli, psi dali dost často packy z ruky pryč, než si vzali pamlsek.

Kýchej! (Zpravodaj 3/2007)

20. března 2009 v 8:39 | Renata Voldánová
Napadlo vás někdy naučit svého psa kýchat na povel? Mě tedy ne. Po pravdě jsem mi myslela, že to ani nejde. Vždyť člověk si přece nemůže říct: "Teď kýchnu a kýchnout"… Několik kýchajících psů na videích na serveru Youtube.com, mě však přesvědčilo, že to možné je.

Podívej se na nebe (Zpravodaj 1/2007)

13. března 2009 v 11:37 | Katka Lerlová & Way
Nedávno jsem Waye naučila cvik, kterému říkám "heaven" (nebe). Pes při něm leží na zádech (ale ne jako při mrtvém), přední i zadní nohy by měl mít ve vzduchu. Můžete ho vidět jak u českých závodníků, tak třeba na fotkách a videích Attily Szkukaleka nebo Richarda Curtise. Učila jsem ho pomocí navádění pamlskem a clickerem.

Aby se Wayovi heaven nepletlo s mrtvý, rozhodla jsem se učit ho přes druhý bok, než si mi skládá do mrtvoly - mrtvý je na pravém boku, takže heaven je přes levý.

Nejdříve jsem s i Waye položila. Ne povelem, ale tím, jak jsem vedla pamlsek, protože při výcviku s clickerem se povel říká až nakonec a tedy jsem nechtěla, aby se mi na povel lehni začal převalovat. Pamlskem jsem mu vedla hlavu k jeho pravé pleci. Pokud s pamlskem nehýbete moc rychle, nebo vysoko, psa to svádí k tomu, aby svalil na bok jako přední, tak zadní nohy. Klikala jsem mu za každý pokrok směrem k zemi, takže se postupně svalování nebránil. Way nemá rád fyzickou pomoc, ale některým psům pomůže, když je jemně svalíte sami. To záleží na psu.

Hoď si nohu přes nohu (Zpravodaj 3/2006)

13. března 2009 v 11:31 | Petra Malá

Cvik "nohu přes nohu" jsem se rozhodla Britu naučit, protože práce s tlapkami ji baví. Jako v mnoha cvicích i zde mě byl nápomocen clicker.

Vycházela jsem z pozice lehu, kdy Brita byla čelem ke mně. První krok byl naučit Britu, aby pochopila, že má zvedat nohu v lehu a to ještě jenom jednu. Pomohla jsem si obalem od CD a snažila jsem se Britu naučit, aby na obal dávala packu.

Což netrvalo dlouho, dala jsem na obal dlaň a ona mě do ní dala packu, postupně jsem dlaň z obalu sundávala, až pochopila, že když si položí tlapku na obal, tak následuje klik a odměna. V této fázi jsme to dělali tak dlouho, až to dělala spolehlivě. Až to měla zažité, postupně pomalu jsem obal posouvala do různých pozic. Blíže k Britě, do strany, šikmo.

Tuto fázi pochopila velmi rychle, a tak jsme měli před sebou nejtěžší úkol posunout postupně obal za nohu aby musela nohu překřížit. Bylo to postupné nejdříve jsem jí dávala obal blíže k druhé noze, potom mírně za nohu a vzdálenost jsem postupně prodlužovala. Důraz jsem kladla na to, aby tu tlapku, kterou nepracovala, měla nehnutě na místě, což je důležité. Brita na začátku měla tendence si jakoby k obalu přešlápnou, aby nemusela tlapku křížit. Ale jakmile to pochopila jednou, pak to šlo rychle.

Vlez mi na záda (Zpravodaj 2/2006)

13. března 2009 v 11:27 | Katka Lerlová & Way

Cvik, kdy mi pes stojí předníma nohama na zádech jsem použila jako závěrečný cvik v sestavě zpustlého lupiče poštovních dostavníků. Je celkem pěkný, člověk ho zvládne nasvičit bez asistence a většinou ani moc nebolí.

Nejdřív jsem Waye učila stát předními na nějaké vyvýšenině, nejčastěji obráceném kýblu nebo pařezu v lese (ale to až v pozdější fázi). Kyblík dnem vzhůru jsem nechala stát v prázdné místnosti, v ruce jsem měla clicker a dost odměn. Wayovi jsem klikala, když po kýblu hrábl packou, a i když ho většinou smetl, brzy pochopil, že si na něj má stoupnout. Když jsem mu pak přidala povel, zkoušela jsem cvik i při procházce v lese, až si na povel dokázal stoupnout na pařez a chvíli v té poloze vydržet.

Podrž mi tu hůlku! (Zpravodaj 1/2006)

13. března 2009 v 11:17 | Katka Lerlová & Way
Držení hůlky tlapkou je cvik statický, snadno naučitelný a celkem líbivý. Pes nemusí držet jen hůlku, vhodné rekvizity jsou deštník, koště... Cokoliv dostatečně dlouhé tak, aby to přesahovalo psa, který sedí a zároveň úzké tak, aby to mohl obejmout jednou tlapkou. Variant na dané téma je nespočetně.

Tento cvik jsem odkoukala od Richarda Curtise, ale nikde nepsal postup učení, takže popíšu, jak jsem ho učila psa já.

Vycházela jsem z toho, že mi pes uměl podat packu. Vyzvala jsem ho, aby mi podal packu na ruku, a pak jsem nechala packu sklouznout na hůlku, kterou jsem držela vodorovně v druhé ruce, a pochválila jsem ho. Ze začátku trvalo jen chvíli, kdy měl packu položenou na hůlce, postupem času jsem interval mezi provedením cviku a pochvalou prodlužovala a přidala jsem nový povel, než je pro podávání pacek.

 
 

Reklama