Tipy na trénink

Protahování a posilování - obecné zásady (Zpravodaj 1/2008)

1. dubna 2009 v 21:29 | Katka Lerlová & Way

Dívejte se, co udělá váš pes po dlouhém nehybném ležení. Pravděpodobně se nejdříve "ukloní" a protáhne si přední část těla, pak nechá zadní nohy na místě a popojde si předníma, takže protáhne zadní část těla. Stretching (protahování) uvolňuje tělo, podporuje krevní oběh, zlepšuje koordinaci, umožňuje volnější a jednodušší pohyb, pomáhá psovi, aby si uvědomoval svoje tělo a pomáhá majiteli, aby lépe poznal svého psa a jeho možnosti. Měl by být automatickou součástí tréninků a závodů dogdancingu a dalších sportů, aby se omezila možnost zranění a pes se po námaze dříve zregeneroval.

Odstraňování ukazování (Zpravodaj 3/2007)

1. dubna 2009 v 20:38 | Katka Lerlová & Way
Začátečníci na závodech často přicházejí o body, protože svému psovi příliš okatě ukazují cviky, které má dělat. Občas se psovi ani nepodaří a to pak porota hned vidí, že tým dělá chyby. Něž vyrazíte poprvé na závody, naučte psa, aby všechny cviky, které máte v sestavě, dokázal předvést i bez ukazování jen na váš slovní povel. Můžete si zahrát i malou hru, abyste zjistili, jak pes na povely reaguje.

Naklikejte své přátele (Zpravodaj 2/2007)

20. března 2009 v 11:25 | Katka Lerlová & Way

Ráda bych vám představila jednu hru s clickerem. Pes si může klidně odpočívat v koutě, a přesto si procvičíte své schopnosti v přesnosti klikání a pochopíte, jak clicker training vnímá váš pes. Využít při ní můžete svou rodinu nebo přátele, kteří znají princip clickeru. Svého psa při ní raději nechte někde mimo, protože pokud byste klikali a neodměňovali ho, oslabujete asociaci clicker=odměna.

Povel volno (Zpravodaj 1/2007)

20. března 2009 v 10:51 | Katka Lerlová & Way
Je dobré mít nějaký uvolňovací povel, díky kterému pes pozná, že je cvik u konce. Nesmí cvik nikdy samovolně ukončit dřív, než k tomu dáte povel. Při ukončení cviku odměnou říkejte například "vezmi", "drž", při ukončení bez odměny "volno", "běž", "stačí". Dejte si pozor, aby jste povel nepoužívali zároveň na něco jiného, než na ukončení cvičení.

Zvýšení zájmu o cvičení (Zpravodaj 3/2006)

20. března 2009 v 10:33 | Katka Lerlová & Way
Řekla bych, že to známe všichni - po soustavné přípravě na závody, při intenzivním trénování nového nebo obtížného prvku pes postupně ztrácí chuť do cvičení, je nesoustředěný, štěká, nebo odmítá cvičit úplně. Není to jen problém pohodlnějších psů, ale i těch aktivních. Věřte mi, nic nedokáže otrávit borderku víc, než když musí pořád dokola opakovat cvik, který dělala už stokrát. O tomto problému proběhlo mnoho diskusí a bylo napsáno mnoho článků, takže se také s jedním vytasím a pokusím se napsat přehled, co všechno jsem se dozvěděla a co jsem si mohla ověřit jako účinné z vlastní zkušenosti.

Banánová metoda (Zpravodaj 1/2006)

20. března 2009 v 9:32 | Katka Lerlová & Way

aneb jak pomocí banánů přesvědčit psa, aby rychleji spolupracoval


Dogdancing se mi vždycky zdál velmi jednoduchý. Vzhledem k tomu, že jsem se psem dělala různé cviky už předtím, než se začaly pořádat soutěže, nemyslela jsem si, že když je dám do sestavy s hudbou, situace se nějak změní. Tak to jsem se pořádně spletla (ne poprvé a bohužel ani naposled).
 
 

Reklama